Information about session invited speakers.

Session Code Topic Invited Speaker
SS-01 Logic and Foundations/ Mathematics Education/ History of Mathematics
  1. Yue Yang (National University of Singapore, Singapore)
  2. Athipat Thamrongthanyalak (Chulalongkorn University, Thailand)
  3. Levi E. Elipane (University of the Philippines, Philippines)
  4. Yaya S Kusumah (Universitas Pendidikan Indonesia, Indonesia)
SS-02 Algebra/ Lie Theory and Generalizations, Number Theory
  1. Claude Cibils (Universite de Montpellier)
  2. Erez Lapid (Weizmann Institute of Science, Israel)
  3. Tomoki Mihara (Tokyo University, Japan)
  4. Kwon Jae-Hoon (Seoul National University, Korea)
  5. Karin Baur (University of Graz, Austria)
  6. Andrew Rajah (Univeristi Sains Malaysia, Malaysia)
  7. Nor Haniza Sarmin (Universiti Teknologi Malaysia, Malaysia)
SS-03 Algebraic and Complex Geometry, Geometry
  1. Shin Ichi Ohta (Kyoto University, Japan)
  2. Osamu Fujino (Kyoto University, Japan)
  3. Zhang Ying (Suzhou University, China)
  4. Lee Yongnam (Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea)
  5. Michel Jambu (Université de Nice, France)
  6. Poom Kumam (King Mongkut's University of Technology, Thailand)
SS-04 Topology, Analysis and its Applications

 

  1. Tien Cuong Dinh (National University of Singapore, Singapore)
  2. Park, Jinsung (Korea Institute for Advanced Study, Korea)
  3. M. Mursaleen (Aligarh Muslim University, India)
  4. Seiichi Kamada (Osaka University, Japan)
  5. Rosihan M. Ali (Universiti Sains Malaysia, Malaysia)
  6. Maslina Darus (Universiti Kebangsaan Malaysia, Malaysia)
  7. Duan Haibao (Chinese Academy of Sciences, China)
  8. Suthep Suantai (Chiang Mai University, Thailand)
SS-05 Dynamical Systems and Ordinary Differential Equations
  1. Hayato Chiba (Kyushu University, Japan)
  2. Nguyen Dinh Cong (Vietnam Academy of Sciences and Technology, Vietnam)
  3. Nguyen Huu Du (University of Hanoi, Vietnam)
  4. Mohd Salmi Md Noorani (Universiti Kebangsaan Malaysia, Malaysia)
  5. Jessada Tariboon (King Mongkut's University of Technology, Thailand)
  6. Jose Ernie C. Lope (University of the Philippines Diliman, Philippines)
  7. Fajar Adi Kusumo (Universitas Gajah Mada, Indonesia)
SS-06 Partial Differential Equations
  1. Weinan E (Princeton University, U.S.A)
  2. Weizhu Bao (National University of Singapore, Singapore)
  3. Senjo Shimizu (Kyoto University, Japan)
  4. Byeon, Jaeyoung (Korea Institute for Advanced Study, Korea)
  5. Hadi Susanto (University of Essex, United Kingdom)
SS-07 Probability and Statistics
  1. Norbert Henze (Karlsruhe Institute of Technology, Germany)
  2. Jean-Claude Zambrini (University of Lisbon, Portugal)
  3. Ana Bela Cruzeiro (University of Lisbon, Portugal)
  4. Nicolas Privault (Nanyang Technological University, Singapore)
  5. Adrian Roellin (National University of Singapore, Singapore)
  6. Hirofumi Osada (Kyushu Univerisity, Japan)
  7. Dayue Chen (Peking University, China)
  8. Wayan Mangku (Institut Pertanian Bogor, Indonesia)
SS-08 Combinatorics and Graph Theory
  1. Ian M. Wanless (Monash University, Australia)
  2. Dong Fengming (National Institute of Education, Singapore)
  3. Xian'an Jin (Xiamen University, China)
  4. Masahiko Yoshinaga (Hokkaido University, Japan)
  5. Hilda Assiyatun (Institut Teknologi Bandung, Indonesia)
  6. M.M. Shikare (University of Pune, India)
  7. Chia Gek Ling (Universiti Tunku Abdul Rahman/ Universiti Malaya, Malaysia)
  8. Manoj Changat (Kerala University, India)
SS-09 Mathematical Aspects of Computer Science, Numerical Analysis and Scientific Computing /Mathematics in Science and Technology
  1. Susanne Brenner (Louisiana State University, U.S.A)
  2. Kevin Burrage (University of Oxford, United Kingdom)
  3. Chaoping Xing (Nanyang Technological University, Singapore)
  4. Vincent Tan (National University of Singapore, Singapore)
  5. Zhou Jian (Tsinghua University, China)
  6. Lee June-Yub (EWHA, Korea)
  7. Alhadi Bustamam (Universitas Indonesia, Indonesia)
SS-10 Control Theory and Optimization
  1. Hoang Xuan Phu (Vietnam Academy of Science and Technology, Vietnam)
  2. Mohan Joshi (Indian Institute of Technology Gandhinagar, India)
  3. Kim Chuan Toh (National University of Singapore, Singapore)
  4. Diah Chaerani (Universitas Padjajaran, Indonesia)
  5. Roberd Saragih (Institut Teknologi Bandung and Institut Teknologi Del, Indonesia)